Testy przeprowadzane były przy użyciu poniższego sprzętu:
- iperf serwer - laptop o parametrach o poniższych parametrach z zainstalowanym serwerem iperf:
- procesor Intel i5 4200M,
- RAM 8GB,
- iperf klient - komputer stacjonarny o poniższych parametrach z zainstalowanym klientem iperf:
- procesor Intel i5 4670K
- RAM 16GB,
- router Synology RT2600ac
Badanie za każdym razem polegało na uruchomieniu programu iperf, mającego wykonać 200 próbek, które były logowane i z których następnie był sporządzany wykres.
Test portu LAN
Testowanie urządzenia zostało rozpoczęte od sprawdzenia wydajności wbudowanego portu LAN, który jest w wersji 100 megabitowej.
W tym celu zestawiono połączenie jak na poniższym schemacie i uruchomiono program iperf.
Teoretyczna wydajność portu LAN wynosi 100 Mb/s i jak widać na poniższym wykresie osiągi niewiele odbiegają od tej wartości. Prawie pełne wysycenie tego portu nie powinno dziwić dlatego, że dzisiaj standardem stają sie porty gigabitowe osiągające prędkości 10 razy wyższe.
Test sieci 2,4 GHz
W teście drugim zestawiono Asusa RP - AC53 z serwerem iperf poprzez sieć WIFI o częstotliwości 2,4 GHz. Schemat logiczny takiego połączenia został zaprezentowany na poniższym diagramie.
Wydajność, poza lekkimi wahaniami, utrzymuje się na poziomie bliźniaczym do wcześniej testowanego portu LAN, czyli w granicach do 100 Mb/s.
Test sieci 5 GHz
Ostatni raz urządzenie testowano pod kątem wydajności w sieci o częstotliwości 5 GHz. Tym razem sieć 5 GHz była wykorzystana z "dwóch stron" extendera, to jest do odbioru danych z serwera iperf oraz do przesyłania danych do klienta iperf poprzez pośredniczący ruter RT2600ac.
Jak można było przypuszczać, takie połączenie jest najwydaniejsze co znalazło odzwierciedlenie w przeprowadzonym teście i zostało uwidocznione na poniższym wykresie. Średnia prędkość połączenia kształtowała się w granicach 150 Mb/s.
Warto zauważyć, że tego typu połączenie spowodowało obciążenie procesora extendera w granicach 60%, co przy większej ilości klientów, mogłoby spowodować jego przeciążenie skutkujące spadkiem wydajności.
Podsumowanie
Asus RP-AC53 jest kolejnym, po RP-AC56 modelem extendera od firmy Asus. Jest to model niższy, któremu brakuje chociażby funkcji streamingu muzyki, ale za to wyposażony został w gniazdko, co – przynajmniej wg mnie – równoważy brak wspomnianej funkcjonalności.
Całościowo urządzenie sprawia wrażenie bardzo przyjemnego w obsłudze, zarówno od strony zewnętrznej, jak i programowej. W gruncie rzeczy można je obsługiwać bez sięgania po instrukcję, a o to chyba chodzi.
Wykonanie mechaniczne jest na najwyższym poziomie. I tutaj następuje mały dysonans w kwestii wizualnej firmware’u. Wydaje się on lekko odstawać od świetnej jakości materiałów, spasowania i wyglądu zewnętrznego. Przydałoby się lekkie odświeżenie interfejsu. W sumie to żaden zarzut, tylko lekka sugestia, bo konkurencja na tym polu nie śpi.
Asus RP-AC53 wyróżnia się na tle innych urządzeń tego typu kilkoma trybami pracy, gniazdkiem prądowym oraz wysoką estetyką wykonania. Minusem jest fakt, że przy skonfigurowaniu dwóch sieci, urządzenie zaczyna pracować w trybie, który może powodować problemy, lub przynajmniej alarmy w sieci lokalnej.
Jeżeli wiec cierpicie na ból głowy wynikający ze zbyt słabego zasięgu Wi-Fi w Waszej posiadłości, być może Asus RP-AC53 okaże się być dobry lekarstwem na tę przypadłość.
Asus RP-AC53 - ocena końcowa
- wysoka jakość wykonania
- nie blokuje dostępu do gniazdka sieci elektrycznej
- anteny nie są odczepiane
- brak możliwości wyboru kanału sieci
Komentarze
14Nad różnymi elementami z włókna węglowego ślinię się aż do odwodnienia, ale tutaj to ja nie widzę ani trochę nawiązania.
bo czytam, ale nie wiem czy o urządzeniu za 90 zł czy za 620 zł? a dość istotny argument w kwestii wizualizowania sobie opisywanych właściwości ;)
Tak jak jest w hotelach i firmach, jest jedno SSID i mozna chodzic po calym budynku i roznych pietrach i robimy handovery po tych AP nie rozlaczajac sie z siecia.
Z tego co widze w tym artykule, to robi poprostu druga siec z innym SSID, czyli na telefonie czy innym urzadzeniu musze miec zapamietane obie te sieci i jeszcze robie miedzy nimi hard handover z zerwaniem transferu?
Jaki to sens i jaka jest roznica miedzy tym repeaterem a poprostu ustawieniem go w tryb kolejnego AP?