43mm x 36mm, grubość 3.3 mm
Przedstawiony w 1994 roku. Były to de-facto pierwsze powszechnie dostępne na rynku karty pamięci flash. W chwili obecnej są dostępne w rozmiarach od 16MB do 12GB. Ta ostatnia oferowana przez firmę Protec kosztuje skromne 9999 dolarów. Aktualna specyfikacja w wersji 2.0 przewiduje karty o rozmiarze do 137GB i prędkości transmisji danych do 16MB/s. Przy czym nośnikiem informacji nie musi tu być pamięć stała, może to być miniaturowy dysk twardy. Prędkość przesyłania danych w przypadku kart CF jest oznaczana indeksem podobnym do tego, który znamy z oznaczeń napędów CD-Rom. Również i w tym wypadku x1 oznacza 150kB/s. Najszybsze dostępne obecnie na rynku karty posiadają indeks x80. Compact Flash jest najstarszą i zarazem największą kartą pamięci. Jej wymiary to 43 x 36mm, a grubość 3.3 mm dla typu pierwszego, lub 5 mm dla typu drugiego.
CompactFlash Pro (HighSpeed)
Ponieważ specyfikacja kart CF jest otwarta, w chwili obecnej na rynku dostępne są również tzw. karty CF I/O, a więc karty modemowe, sieciowe, sieci bezprzewodowych, VGA, a także ogromna ilość specjalizowanych urządzeń, jak np odbiorniki GPS czy też kontrolery laserowych czytników kodów kreskowych. Organem ustanawiającym specyfikacje kart jest CompactFlash Assiociation. Karty CompactFlash posiadają wbudowany kontroler, przez co urządzenia z nich korzystające są przeważnie tańsze niż w przypadku innych kart pamięci. Kontroler zapewnia także szereg przydatnych funkcji wspomagających pracę karty jak np. automatyczne zarządzanie defektami. Założenia ogólne specyfikacji narzucają wszystkim kartom CF następujące cechy:
- Rozmiar:
- 42.8mm x 36.4mm x 3.3mm dla typu I
- 42.8mm x 36.4mm x 5.0mm dla tupu II - Napięcie zasilania: 3.3 i 5.0 V
- Temperatura pracy: od 0 do 70 stopni Celsjusza
- Wytrzymałość elektryczna: 1.000.000 cykli odczytu/zapisu (w przypadku kart pamięci)
- Waga: maks 11.4 gram
Ważną cecha CF jest to, iż jej interfejs jest elektrycznie zgodny ze standardem IDE oraz wykorzystywanym w laptopach PCMCIA. Przez co karty CF można bez większych problemów wykorzystać jako mały, bezgłośny twardy dysk. Niezależnie od tego czy samym nośnikiem informacji wewnątrz karty CF jest pamięć flash, czy wcześniej wspomniany mały twardy dysk.