Zapoznaliśmy się już ze wszystkimi ustawieniami obydwu paneli sterowania. Na koniec warto przedstawić działanie trybu wielu monitorów.
Istnieją dwie możliwości wykorzystania dwóch monitorów:
Tryb rozszerzania (z lewej strony obraz monitora głównego, z drugiej – rozszerzonego):
Tryb klonowania:
Jak widać oba tryby są bardzo ciekawe. Tryb klonowania zdecydowanie przyda się, gdy chcemy podłączyć komputer np. do telewizora, by obejrzeć film. Klonowanie jest też przydatne, gdy chcemy np. w firmie zrobić prezentację, wyświetlając ją na projektorze, a jednocześnie widzieć ją na ekranie swojego notebooka.
Tryb rozszerzania jest ciekawym rozwiązaniem gdy chcemy poszerzyć możliwości swojego komputera: więcej przestrzeni do pracy lub zabawy, przy znikomym spadku wydajności - a wydawałoby się niemożliwe ;)
Oczywiście nie potrzebujemy dwóch identycznych monitorów, jednak wygląda to estetyczniej. Dobrze by było, gdyby monitory użyte w trybie rozszerzania stojąc obok siebie miały wąskie obudowy matrycy, przez co obraz wydawałby się bardziej spójny.
To już koniec naszego małego poradnika dotyczącego sterowników kart graficznych. Mam nadzieję, że pomoże on niektórym użytkownikom i graczom rozwiać wątpliwości co do ustawień różnych trybów. Celem poradnika było zapewnienie Wam bezstresowego poruszania się po panelu sterowania CCC, czy FW i umożliwienie wykorzystania wszystkich jego opcji.
W razie pytań i wątpliwości czekamy na Wasze komentarze. Zapraszamy również do działu Poradnik (Problemy): karty graficzne.
Artykuł przygotowali
- Maciej Gan
- Wojciech Kiełt
Komentarze
63Warto by do tego dorobić jeszcze część praktyczną, czyli czy wszystko działa jak należy.
Catalyst A.I. z tego co pamiętam jest WYMAGANE włączone gdy mamy CF.
W nim oddzielnie kontrolujemy rozdzielczość poszczególnych monitorów i wówczas obraz jest ok
klonowanie jest przydatne tylko wówczas jak mamy monitory o tych samych proporcjach obrazu i tej samej rozdzielczość(dla mnie tylko wtedy bo jakość musi być super :)
Niestety ja się nie zgodzę z tym stwierdzeniem:
"...czy podoba nam się na tyle, aby zdecydować się na produkt danej marki".
Wątpię, że wygląd czy funkcje panela sterowników miałyby jakikolwiek wpływ na zakup tej czy innej karty.
Z drugiej strony mam takie pytanie apropos trybu rozszerzenia.
Jak odpalic aplikacje w trybie pelnego ekranu na drugim monitorze? Opcja wyglada tak. Chcialbym na wyswietlaczu lap[topa ogladac film badz miec otwarte np jakies poradniki czy mapy do gry ktora bym uruchomil na monitorze zewnetrznym. Z reguly da sie gre 'przeniesc' na drugi monitor ale tylko w wersji okienkowej Kiedy wybiore pelny ekran gra wraca na laptopa a monitor 'rozszerzony' pozostaje pusty XD
Dziewczyna na zdjeciach przesliczna, kupie od Niej kazda karte.
:)
jak komuś brakuje pracy na wielu pulpitach. szkoda tylko ze pasek zostaje ciagle ten sam...
1. DTV (DVI)
2. Crossfire
Chętnie zobaczyłbym jak zmienić proporcje właśnie w DTV (czyli na telewizorku) szkoda że nie ma opisu. Ogólnie jak najbardziej przydatne
Wg. Mnie o wiele bardziej funkcjonalny (w porównaniu do nTune - testowalem oba) program do obsługi sprzętu AMD/ATi.
ps.gdzie moge sciagnac zdjecia tej pani?
żeby nie było to moje osobiste stwierdzenia
"Uwaga! Zmniejszenie wartości do 0 ma kolosalny wpływ na spadek wydajności"
Kolosalny - czyli jaki ? 5% ? Bo taki u siebie stwierdziłem. To dość istotna kwestia, albowiem przy grach multiplayerowych najważniejsza jest szybkość reakcji. Dlatego wiele osób gra z wyłączonym V-sync i z podwójnym buforowaniem, żeby miec jak najkrótszy czas reakcji myszy. Z tych samych powodów wielu ustawia tą opcję na wartość "0".
Chcę użyć 2 monitorów na GF9500.
Jeden ma rozdzielczość 1680x1050 a drugi 1024x768.
Siłuję się z tym już dobrą godzinę i jakaś wielka "kaszana" wychodzi.
Dodatkowo nie działa mi opcja uruchom kreator wielu monitorów ;(
Miałem śmieszną sytuację przy instalowaniu po raz pierwszy windowsa 7 wszystko pięknie zgrabnie się instalowało, a podczas pierwszego uruchamiania systemu miałem sytuację że nic się nie pojawiało czarny ekran z napisem u dołu jaka to wersja windy. Czekałem i czekałem restartowałem z 4 razy kompa i zawsze to samo. Wkurzyłem się niemiłosiernie, czarne myśli.
Wreszcie coś mnie tchnęło by włączyć telewizor i sprawdzić na HDMI czy nie ma jakiegoś obrazu i szok w krok bo jako główny pulpit ustawił Windows na Telewizor, a na pulpicie widziałem tylko rozszerzenie pulpitu głównego :D
...jedynie szkoda, ze autor nie poświęcił się i nie posiedział kilkunastu minut dłużej, by na Linuksie testy przeprowadzić.
Tylko jak wygląda akceleracja i ogólnie wydajność przy default'owych sterach, jak przy niewolnych oraz co owe oferują.
Czasami zdarza się, że trzeba na pingwinie dokonywać operacji (nie mówiąc o przypadkach, gdzie cały sztab animatorów) wymagających większego zaangażowania grafiki, nie mówiąc o problemach ze sterami lub beznadziejnymi sterownikami, które nawet podczas codziennej pracy mulą ;]